Selfie – dlaczego są one popularne na całym świecie?

291

Nie da się ukryć, że szał na ,,selfie” rozpoczął się już ładnych kilka lat temu i wcale nic nie wskazuje na to, że ten trend się w najbliższym czasie odwrócił. Z jakiego powodu jednak selfie zdobyły tak wielką popularność? O tym dowiesz się już za chwilę!

Selfie – dlaczego są one popularne na całym świecie?

Dlaczego selfie są tak popularne?

Popularność selfie można wytłumaczyć słabością naszego mózgu do twarzy. Mamy w nim dedykowane centrum, które służy wyłącznie do rozpoznawania i analizowania twarzy. Znajduje się w korze mózgowej lewej półkuli. Niemowlęta spędzają więcej czasu skupiając się na przedmiotach „przypominających twarze”, ponieważ uważnie badając twarze ludzi, uczą się patrzeć na to, gdzie podąża ich wzrok, co dostarcza im wielu informacji.

Nasze relacje społeczne zależą w dużej mierze od tego, jak oceniamy innych. Jeśli uznamy osobę godną zaufania, możemy nawiązać z nią przyjazne stosunki. Jeśli nie ufamy jej na podstawie pierwszego wrażenia, nie pomyślimy nawet, aby zapytać się tej osoby, co lubi robić w wolnym czasie. Okazuje się, że ocena innych opiera się na analizie ich twarzy. Ponadto ocena twarzy może być zaplanowana lub mimowolna. Na pierwszy rzut oka zwykle wiemy, czy możemy się z kimś przyjaźnić, czy też lepiej unikać takich przyjaźni.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, młodzi ludzie spędzają co najmniej pięć godzin tygodniowo na robieniu zdjęć.

Polubienia to klucz do samooceny dzisiejszych ludzi

Jak możesz szybciej i łatwiej ocenić swoją urodę, niż porównując swoje zdjęcia i liczbę polubień z polubieniami od innych? Wyraźnie widać pułapki, w które można wpaść, co potwierdzają liczne badania. Niestety, to wywołuje mnóstwo problemów psychologicznych, ponieważ zdjęcia w Internecie to tylko fantazja, z racji tego, że mogą zastąpić one twoje prawdziwe życie.

W końcu ludzie nie dzielą się swoimi porażkami, nie przechwalają się leżeniem i nudzeniem się w wolnym czasie i nie publikują selfie, na których wyglądają na smutne lub zaniedbane. Dlatego poczujesz smutek, gdy będziesz szukać odniesień do siebie w wyidealizowanym obrazie innych. Istnieją automatyczne myśli, które umniejszają twoją samoocenę.

Paradoksalnie, badania pokazują, że im niższa samoocena danej osoby, tym większa potrzeba robienia sobie ,,selfie”. Ponadto istnieją dowody na to, że narcyzm jest cechą osobowości, która koreluje z liczbą zdjęć zrobionych i umieszczonych na portalu, zwłaszcza w przypadku mężczyzn.

W przypadku kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej, bo zwykle panie wolą przyciągać uwagę do siebie, na przykład publikując swoje zdjęcia porno w internecie, bądź też pokazując się w negliżu, co zazwyczaj przysparza im mnóstwa atencji.

Nie oznacza to jednak, że jest to ,,zdrowy” sposób życia – ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przez ,,selfie” często u młodych ludzi nasila się narcyzm, nie mówiąc już o obniżonym poczuciu własnej wartości.