Czy klasyczne gumki są gorsze niż inne?

288

Prezerwatywy są formą antykoncepcji. Istnieją różne rodzaje prezerwatyw, ale najczęściej spotykane są prezerwatywy zewnętrzne przeznaczone dla osób z penisem lub do zabawek erotycznych podobnych do penisa. Umawiając się na sex bez zobowiązań musimy pamiętać o tej formie zabezpieczenia. Dzięki temu tworzymy barierę chroniącą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, zapobiegając przedostawaniu się nasienia i innych płynów ustrojowych do pochwy, odbytnicy i jamy ustnej. Prezerwatywy mają kształt dopasowanych rurek noszonych na penisie podczas seksu waginalnego, analnego i oralnego. Można je również umieszczać na zabawkach erotycznych w kształcie penisa. Jest to dostępna, niedroga i łatwa w użyciu forma kontroli urodzeń. Prezerwatywy, stosowane razem, mogą również zwiększyć skuteczność innych form kontroli urodzeń. Wiele prezerwatyw jest wykonanych z lubrykantu i ma różne zabawne smaki.

Jakie są rodzaje prezerwatyw?

Istnieją trzy główne rodzaje prezerwatyw:

Prezerwatywy zewnętrzne – nakładają się na penisa i mogą zbierać nasienie i stan przed wytryskiem.

Prezerwatywy wewnętrzne – wchodzą do pochwy i mogą zapobiegać przedostawaniu się plemników do pochwy.

Koferdamu to cienkie prześcieradło – które tworzy barierę między ustami, genitaliami lub odbytem partnera podczas seksu.

Poza tymi trzema głównymi typami wyróżniamy :

Prezerwatywy z powłoką plemnikobójczą – tutaj stosuje się środek Nonoxinol-9, który może zabić plemniki. Ma to zapewnić dodatkową ochronę, ale jest kontrowersyjne. Działanie drażniące na błony śluzowe nie zostało do końca wyjaśnione, przy częstym stosowaniu możliwe są stany zapalne.

Wegańskie prezerwatywy – czyli guma bez składników pochodzenia zwierzęcego. Kazeina, białko mleka, jest często używana do produkcji prezerwatyw. Chociaż nie można tego znaleźć w samej prezerwatywy, nadal nie jest ona odpowiednia dla wegan. Alternatywy wykorzystują ekstrakt z ostu, więc te prezerwatywy są również wolne od jakichkolwiek testów na zwierzętach.

Prezerwatywy ze sprawiedliwego handlu – Skupiamy się tutaj na naturalnej gumie, chociaż nadal nie ma organicznego uszczelnienia dla prezerwatyw. Dzieje się tak, ponieważ nadal nie ma certyfikatu dla gumy organicznej.

Podsumowanie 

Prezerwatywy są zwykle wykonane z lateksu, rodzaju kauczuku naturalnego. Osoby z alergią na lateks mogą używać prezerwatyw wykonanych z poliuretanu, nitrylu lub skóry jagnięcej. Jeśli szukasz najskuteczniejszego rodzaju prezerwatyw, prawdopodobnie najskuteczniejsze są prezerwatywy męskie wykonane z lateksu.